2020 speakers include

Sir Ranulph Fiennes
World's Greatest Living Explorer
Guinness Book of Records (Confirmed)
Dominic Herrington
National Schools Commissioner
Department for Education (Confirmed)
Amanda Spielman
HMCI
Ofsted (Confirmed)
Camilla Turner
Education Editor
The Daily Telegraph (Confirmed)
Rosemary Bennett
Education Editor
The Times (Confirmed)
The Rt Hon. David Laws
Former Minister of State for Schools and Executive Chairman
Education Policy Institute (EPI) (Confirmed)
Tom Goldman
Deputy Director, Funding Policy Unit
Department for Education (Confirmed)
Jacqueline de Rojas
President
techUK (Confirmed)
Paul Twocock
CEO
Stonewall (Confirmed)
James Leonard
Head of Education
Google UK & Ireland (Confirmed)
Hamid Patel CBE
CEO
Star Academies,
Winner of MAT of the Year
National Schools Awards (Confirmed)
Helen Nelson
Headteacher
Joseph Cash Primary School,
Winner of Leadership Team of the Year
National Schools Awards (Confirmed)
Judy Shaw
President
NAHT (Confirmed)
Sir Michael Wilshaw
Former HMCI
Ofsted (Confirmed)
Sir Andrew Carter
CEO
South Farnham Educational Trust (Confirmed)
Jen Halmshaw
EdTech and Digital Skills Unit
Department for Education (Confirmed)
Stephen Morales
Chief Executive
Institute of School Business Leadership (ISBL) (Confirmed)
Debbie Clinton
CEO
Academy Transformation Trust (Invited)
Leora Cruddas
CEO
Confederation of School Trusts (CST) (Confirmed)
Rona Tutt OBE
SEND Consultant & Author
Rona Tutt’s Guide to SEND and Inclusion (Confirmed)
Karen Giles
Headteacher
Barham Primary School (Confirmed)
Paul Barber
Director
Catholic Education Service (Invited)
Simon Arnold
Headteacher
Oak Meadow Primary School,
Winner of the Income Generator Award
National Schools Awards (Confirmed)
Freddie Whittaker
Chief Reporter and Political Editor
Schools Week (Confirmed)
Mo Wiltshire
Director of Education and Youth
Stonewall (Confirmed)
Sue Wilkinson MBE
CEO
Association for Physical Education (AfPE) (Confirmed)
Nancy Wilkinson
Senior Programme Manager
Nesta (Confirmed)
Ed Dorrell
Head of Content
TES (Confirmed)
Professor Adam Boddison
CEO
nasen (Confirmed)
Alex Grady
Education Development Officer
nasen (Confirmed)
Tashan Charles
Teacher
Enfield Learning Trust (Confirmed)
Hannah Stolton
CEO
Governors for Schools (Confirmed)
Gavin Williamson
Secretary of State for Education
Department for Education (Invited)
Tom Clark CBE
Chair
GovNet Education Advisory Board (Confirmed)
Paul Whiteman
General Secretary
NAHT (Confirmed)
Chris Callaghan
Event Director
Schools & Academies Show (Confirmed)
Dave Leonard
Session Leader
Association of Network Managers in Education (ANME) (Confirmed)
Toby Baker
Programme Manager
Nesta (Confirmed)
Tamsin Moore
Project Manager
Renaissance UK (Confirmed)
Sir Dan Moynihan
CEO
Harris Federation (Invited)
Sinéad McBrearty
CEO
Education Support (Confirmed)
Professor Colin Diamond CBE
Chair in Educational Leadership, School of Education
University of Birmingham (Confirmed)
Cat Scutt
Director of Education and Research
Chartered College of Teaching (Confirmed)
Hannah Oyewole
Director
Young Ladies Club (Confirmed)
Patrick Condon FCIPS Chartered, PGCE
Head of Procurement
Crescent Purchasing Consortium (Confirmed)
Melanie Harwood
CEO & Founder
eduCCate Global in Partnership with UNITAR (Confirmed)
Karen Burns
Chief Executive & Executive Principal
Victorious Academies Trust (Confirmed)
Rachel Dunne
Digital Learning Change Manager & Teacher
Coombe Hill Junior School (Confirmed)
Jim Gamble
Former Chief Executive
Child Exploitation and Online Protection Centre (Confirmed)
Jenny Rigby
Headteacher
Meadow High School Hillingdon (Confirmed)
Jenny Blunden
CEO
Truro and Penwith Academy Trust (Confirmed)
Klare Rufo
Primary Trust Advisor
The Archdiocese of Liverpool Primary School Improvement Trust (Confirmed)
Rick Cowell
CEO
Association of Network Managers in Education (ANME) (Confirmed)
Emma Knights OBE
Chief Executive
National Governance Association (NGA) (Invited)
Mark Vickers
Chief Executive
Olive Academies (Confirmed)
Annabel Bates
Director of Academies
Olive Academies (Confirmed)
Russell Hobby
CEO
Teach First (Confirmed)
Steve Baker
Executive Headteacher
Kilgarth School (Confirmed)
Marc Lowther
Business Development Executive
Calvert Trust (Confirmed)
Bukky Yusuf
Science Lead
Edith Kay School (Confirmed)
Dr Robin Bevan
Headteacher
Southend High School for Boys (Confirmed)
Lyndsay Bawden
Trust Wide Subject Lead
David Ross Education Trust (confirmed)
Luke Craig
ICT Lead
Britannia Village Primary School (confirmed)
Emma Hollis
Executive Director
NASBTT (Confirmed)
Simon Knight
Executive Headteacher
Frank Wise Special School (Confirmed)
John Blake
Curriculum Research and Design Lead
Ark (Confirmed)
Hannah Nemko
Headteacher
Dame Alice Owen's School (Confirmed)
Natasha Plaister
Statistician
FFT Education Datalab (confirmed)
Prof Brahm Norwich
Professor of Educational Psychology and Special Needs Education
University of Exeter (Confirmed)
Lynne Fox
Headteacher
Bramhall High School (Confirmed)
Michelle Haywood
Head of ResearchSEND
University of Wolverhampton (Confirmed)
Jonathan Haslam
Director
Institute for Effective Education (Confirmed)
John Yarham
Interim CEO
The Careers & Enterprise Company (Confirmed)
Carl Fagan
Funding Policy Unit
Department for Education (Confirmed)
Fiona Cowan
Headteacher
Bolsover Infant & Nursery School (Confirmed)
Matthew Barrow
Policy Lead, Schools' Use of Apprenticeships Team
Department for Education (Confirmed)
Dan Morrow
CEO
Woodland Academy Trust (Confirmed)
Dr Tom Perry
Lecturer in the School of Education
University of Birmingham (Confirmed)
Dr Janet Lord
Faculty Head of Education
Manchester Metropolitan University (Confirmed)
Jonathan Clucas
Headteacher
Layton Primary School (Confirmed)
Debate Mate
Kate Martin
Vice-Principal
Derby College (invited)
Jon Needham
National Safeguarding Lead
Oasis Community Learning (Confirmed)
Mike Gaston
Principal
Havant and South Downs College (invited)
Emily Nunn
Funding Policy Unit
Department for Education (Confirmed)
Steve Leahey
Principal
The Leigh UTC (invited)
Mrunal Sisodia
Co-Chair
National Network of Parent Carer Forums (NNPCF) (Confirmed)
Vince Jubb
CDC, Communications and Stakeholder Manager
Department for Education (Confirmed)
Fiona Millar
Journalist
The Guardian (Invited)
Senior representative
NCCE
Department for Education (confirmed)
Professor John Jerrim
FFT Education Datalab
UCL Institute of Education, (Invited)
Senior Representative
Senior Representative
LoactED (Confirmed)
Jon Coles
CEO
United Learning (Invited)
David Allen
School Business Management Commercial Engagement Lead
Department for Education (Confirmed)
Dame Martina Milburn
Chair
Social Mobility Commission,
Chair
The Prince's Trust (Invited)
Janet Carroll
Curriculum Adviser
Cornerstones (Confirmed)
Matthew Purves
Former HMI
Ofsted,
Director of Curriculum
Academies Enterprise Trust (invited)
Paul Mustow
Deputy Director, Free Schools Capital
Department for Education (Invited)
Gavin Monument
Better Financial Reporting Programme
Department for Education (Confirmed)
Peter Barrett
Emeritus Professor
University of Salford (Invited)
Kelly Mckay
Education and CPD Consultant
Best Practice Network (Confirmed)
Gemma Donnelly
Head of the Local Authority Funding Policy Team and Stakeholder Engagement Team
Education & Skills Funding Agency (Confirmed)
Mark Foley
Deputy Director
Education & Skills Funding Agency (Invited)
Frank Coffield
Professor
UCL, Institute of Education (Invited)
Ruby Grey
Headteacher
,
Founder
Talking Points (Confirmed)
Senior Representative
Senior Representative
British Chambers of Commerce (Invited)
Marianne Blake
Headteacher
Oxford Spires Academy Trust (Invited)
Andy Humphreys
Head of Academies Data Team, Quality Data Delivery Unit
Education & Skills Funding Agency (Confirmed)
Warwick Mansell
Journalist and Founder
Education Uncovered (Invited)
Shirley Hegewald
CIF Team Leader
Department for Education (Invited)
Matthew Freeman
Regional Head (East of England) and Strategic Lead for Education
Crown Commercial Service (Invited)
David Earnshaw
Chairman
Outwood Grange Academies Trust,
Chairman
Falcon Education Academies Trust (Invited)
Jane Balderstone
Programme Director, PSBS
Department for Education (Invited)
Chris Evans
Deputy Director, PSBS
Department for Education (Invited)
Rosan Bosch
Founder and Creative Director
Rosan Bosch Studio (Invited)
Ann Clark
Principal
King Edward VI High School for Girls (Invited)
Joanna Bailey
Principal
Stockton Sixth Form College (Invited)
Simon Laheny
Headteacher
Furness Academy (Invited)
Jules White
Headteacher
Tanbridge House School,
Founder
WorthLess? (invited)
Adrian Packer
CEO
Core Education Trust (Invited)
Vivienne Porritt
Former Chair of Governors & National Leader
WomenED (Invited)
Prof Stephen Gorard
Professor of Education and Public Policy
Durham University (Invited)
Professor Philip Alston
Special Rapporteur on Poverty
UN (Invited)
Kevan Morris
Head of Service (Secondary School Improvement)
Hammersmith & Fulham Council (Invited)
Senior Representative
Senior representative
Portakabin (Confirmed)
Helena Mills
CEO
Burnt Mill Academy Trust (Invited)
Professor Geoff Lindsay
Chair, Inclusion Commission
Birmingham City Council (Invited)
Ron Lev
Founder
Gold Model (Confirmed)
Jules Daulby
National Leader
WomenEd (Confirmed)
Kirsty Grundy
Principal
Shireland Technology Primary,
Primary Education Lead
Shireland Collegiate Academy Trust (Invited)

Pin It on Pinterest