2020 speakers include

The Rt Hon Robert Halfon MP
Chair
House of Commons Education Select Committee (Invited)
Graham Swindells
Finance Director & School Business Manager
Bishop Vesey's Grammar School
Laura McInerney
Education Columnist
The Guardian (Invited)
Ann Mroz
Editor
TES
Aretha Banton
Assistant Principal
Harris Academy,
Co-Founder
Mindful Equity UK (Invited)
DfE Representative
Department for Education (Confirmed)
Trainer
Beat Eating Disorders (Invited)
Jason O’Rourke
Headteacher
Washingborough Academy (Invited)
Carla Malseed
Local Campaigns Manager
NSPCC (Confirmed)
Matt Leach
Chief Executive Officer
ESCAPE Training (Invited)
Sarah Griffiths
Deputy Head (Pastoral & Wellbeing)
Caterham School (Confirmed)
Adam Medlycott
CEOP Education Manager
National Crime Agency (NCA) (Invited)
Carl Cullinane
Associate Director - Research and Policy
The Sutton Trust (Invited)
David Lowbridge-Ellis
Deputy Headteacher
Barr Beacon School (Invited)
Benjamin Barker
Vice Principal
King’s Leadership Academy Warrington (Invited)
Allison Moise-Dixon
Principal and Chief Executive Officer
Alec Reed Academy (Invited)
LocatED Representative
LocatED (Invited)
Kiran Gill
Chief Executive Officer
The Difference (Invited)
Asif Bhatti
Headteacher
Town Farm Primary School & Nursery (Invited)
Matt Wilshaw
Tuvello (Invited)
John Richards
Head of Education
UNISON
Unity Howard
Director
New Schools Network (Invited)
Emily Yeomans
Head of Programme Strategy
Education Endowment Foundation (EEF) (Invited)
Tom Bennett
Independent Behaviour Advisor
Department for Education (Invited)
Dr Ruth Payne
Associate Professor in Student Education
University of Leeds
Jarlath O’Brien
Associate Headteacher
Henry Tyndale School ,
Author
Leading Better Behaviour: A Guide for School Leaders (Invited)
Dr Sam Carr
Senior Lecturer, Department of Education
University of Bath (Invited)
Nadine Bernard
Head of School
Van Gogh Primary - Duraven Educational Trust (Invited)
Gwyneth Gibson
Headteacher
Lea Manor High School (Invited)
Keziah Featherstone
Headteacher, Q3 Academy Tipton & Co-founder & National Leader
WomenEd (Invited)
Patrick Ottley O’Connor
Executive Principal
North Liverpool Academy (Invited)
Vivienne Porritt
National Leader
WomenEd,
Vice President
Chartered College of Teaching (Invited)
Steve Thompson
Headteacher
Manor School,
School of the Year 2019
National Schools Awards (Invited)
Sarah Curtis
Group SENCo
The Gateway Learning Community (Invited)
Driver Youth Trust Representative
Driver Youth Trust (Invited)
Terri Cawser
Assistant Service Lead - Pupil and School Support, Directorate for Education & Skills
Birmingham Council (Invited)
Nichola Jones
Assistant Director, SEND and Inclusion
Birmingham City Council (Invited)
Tim O’Neill
Director of Education
Birmingham City Council (Invited)
Richard Selwyn
Transformation Director – Birmingham Children’s Partnership
NHS Birmingham and Solihull Clinical Commissioning Group (Invited)
Maureen Brettell
Head Teacher
Woolston Brook (Invited)
Lucy Burdett
Better Financial Reporting Programme
Department for Education (Invited)
Angela Ogden
Director of Business Services
St Damian’s Roman Catholic Science College,
Winner of School Business Leader of the Year 2019
National Schools Awards (Invited)
ESFA Representative
Education and Skills Funding Agency (EFSA) (Invited)
Robert Bowater
Chief Executive Officer
drb Ignite Multi Academy Trust
Sarah Vibert
Director of Public Policy and Volunteering
NCVO (Invited)
Peter Swabey
Policy & Research Director
The Chartered Governance Institute (Invited)
Claire Cuthbert
Chief Executive
Evolve Trust (Invited)
Dr Mike Mander
Headteacher
Edge Hill Academy (Invited)
Sinead Fox
Headteacher
Woodseats Primary School (Invited)
Ameilia Walker
National Director of Strategy and Quality
Orminston Academies Trust (Invited)
Debbie Clinton
Chief Executive Officer
Academy Transformation Trust (ATT) (Invited)
Matthew Purves
Director of Education Services
Academies Enterprise Trust ,
Former Director
Ofsted (Invited)
Simon O’Keefe
CEO
Stour Academy Trust (Invited)
Rob McDonough
Chief Executive
East Midlands Education Trust (Invited)
Tony Breslin
Chair of Governors
Bushey Primary Education Federation (Invited)
Julia Harden
Julia Harden, Funding Specialist
ASCL (Invited)
Margaret Farragher
Head of Policy and Qualifications
UCAS (Invited)
Bansi Kara
Deputy Headteacher
The Bemrose School (Invited)
Adrian Rollins
Deputy Headteacher
Da Vinci Academy (Invited)
Lavinya Stennett
MD & Founder
The Black Curriculum
Amjad Ali
Assistant Head Teacher
Aureus Secondary School
Peter Barrett
Emeritus Professor
University of Salford
Emily Peet
Funding Directorate
Department for Education (Invited)
Ruth Davies
President
NAHT (Invited)
Malcolm Trobe
Chair of the Review Group – Headteacher Standards Review Team
Department for Education
Rachel Davis
Headteacher
Little Sutton Primary School
Daniel Lassetter
Executive Headteacher
St Thomas CofE Academy
Caroline Sharp
Research Director
National Foundation for Educational Research (NFER) (Invited)
Dame Louise Casey DBE CB
Chair
COVID-19 Rough Sleeping Taskforce
Emma Knights
Chief Executive
National Governance Association (NGA)
Nick Apetroaie
Exec Director of Care, Education and Safeguarding
RNIB
Kate Green MP
Shadow Secretary of State for Education
Labour Party
Tracy Campbell
Headteacher
Plantsbrook School
Roderick Smith
Director of Admissions
University of Birmingham
Dr Michelle Meadows
Executive Director for Strategy, Risk and Research
Ofqual
Madeleine Jennings
Policy and External Affairs Manager
Joint Council for Qualifications (JCQ)
Cllr Judith Blake
Chair of the Children and Young People Board
Local Government Association (LGA)
Les Walton CBE
Chair
Northern Education Trust
Sir Peter Lampl
Chairman
Chairman, Education Endowment Foundation (EEF)
Geoff Barton
General Secretary
Association of School and College Leaders (ASCL)
Baroness Berridge
Parliamentary Under Secretary of State for the School System
Department for Education
Sir Ranulph Fiennes
World's Greatest Living Explorer
Guinness Book of Records (Confirmed)
Dominic Herrington
National Schools Commissioner
Department for Education (Invited)
Amanda Spielman
HMCI
Ofsted (Confirmed)
Camilla Turner
Education Editor
The Daily Telegraph (Confirmed)
Rosemary Bennett
Education Editor
The Times
The Rt Hon. David Laws
Former Minister of State for Schools and Executive Chairman
Education Policy Institute (EPI)
Tom Goldman
Deputy Director, Funding Policy Unit
Department for Education (Invited)
James Leonard
Head of Education
Google UK & Ireland (Confirmed)
Hamid Patel CBE
CEO
Star Academies,
Winner of MAT of the Year
National Schools Awards (Invited)
Helen Nelson
Headteacher
Joseph Cash Primary School,
Winner of Leadership Team of the Year
National Schools Awards (Confirmed)
Sheila Flavell CBE
COO
FDM Group (Confirmed)
Judy Shaw
President
NAHT (Invited)
Nancy Kelley
CEO
Stonewall (Confirmed)
Sir Michael Wilshaw
Former HMCI
Ofsted (Confirmed)
Sir Andrew Carter
Chief Executive Officer
South Farnham Educational Trust (Invited)
Jen Halmshaw
EdTech and Digital Skills Unit
Department for Education (Confirmed)
Stephen Morales
Chief Executive
Institute of School Business Leadership (ISBL) (Confirmed)
Rona Tutt OBE
SEND Consultant & Author
Rona Tutt’s Guide to SEND and Inclusion (Invited))
Simon Arnold
Headteacher
Oak Meadow Primary School,
Winner of the Income Generator Award
National Schools Awards (Invited)
Karen Giles
Headteacher
Barham Primary School (Invited)
Freddie Whittaker
Chief Reporter and Political Editor
Schools Week (Invited)
Sue Wilkinson MBE
CEO
Association for Physical Education (AfPE) (Invited)
Mo Wiltshire
Director of Education and Youth
Stonewall (Confirmed)
Nancy Wilkinson
Senior Programme Manager
Nesta (Invited)
Professor Adam Boddison
CEO
nasen (Invited)
Alex Grady
Education Development Officer
nasen (Confirmed)
Tashan Charles
Teacher
Enfield Learning Trust (Confirmed)
John Yarham
Interim CEO
Careers & Enterprise Company (Confirmed)
Priya Lakhani OBE
Founder CEO
Century Tech (Confirmed)
Tanya Arkle
Non-executive Director
Diocese of Bristol Academies Trust,
Deputy Director, Academies South
Education and Skills Funding Agency (Confirmed)
Hannah Stolton
CEO
Governors for Schools (Confirmed)
Tom Clark CBE
Chair
GovNet Education Advisory Board (Confirmed)
Paul Whiteman
General Secretary
NAHT (Invited)
Chris Callaghan
Event Director
Schools & Academies Show (Confirmed)
Rachael Saunders
Education Director
Business in the Community (Invited)
Andrew Bacon OBE
CEO
Enactus (Invited)
Dave Leonard
Session Leader
Association of Network Managers in Education (ANME) (Invited)
Toby Baker
Programme Manager
Nesta (Confirmed)
Tamsin Moore
Project Manager
Renaissance UK (Invited)
Rowena Hackwood
Chief Executive Officer
Astrea Academy Trust (Invited)
Sinéad McBrearty
CEO
Education Support (Invited)
Professor Colin Diamond CBE
School of Education Professor of Educational Leadership
University of Birmingham (Invited)
Ali Jaffer
Head of Policy and Innovation
Social Mobility Commission (Invited)
Cat Scutt
Director of Education and Research
Chartered College of Teaching (Invited)
Hannah Oyewole
Director
Young Ladies Club (Confirmed)
Michael Larsen
Vice-Chair of Trust Board
Aspire Academy Trust,
Chair of Finance and Audit Committee
Aspire Academy Trust (Confirmed)
Patrick Condon FCIPS Chartered, PGCE
Head of Procurement
Crescent Purchasing Consortium (Invited)
Samantha Butters
CEO
Fair Education Alliance (Confirmed)
Mark Lehain
Chair
PTE Network (Invited)
Melanie Harwood
CEO & Founder
eduCCate Global in Partnership with UNITAR (Confirmed)
Dave Gibbs
Senior Computing and Technology Specialist
STEM Learning (Invited)
Kenny Wheeler
Senior Consultant Teacher
Driver Youth Trust (Confirmed)
Karen Burns
Chief Executive & Executive Principal
Victorious Academies Trust (Invited)
Karen Wespieser
Head of Operations
Driver Youth Trust (Confirmed)
Jim Gamble
Former Chief Executive
Child Exploitation and Online Protection Centre (Invited)
Charlotta Martinus
Yoga Therapist and Founder
TeenYoga (Invited)
Jenny Rigby
Headteacher
Meadow High School Hillingdon
Leah Fletcher
Commercial Agreement Manager, Education Technology
Crown Commercial Services (Invited)
Rebecca Mark
Head of Delivery - South
YGAM (Invited)
Steve Mitchell
Director
Keystone Knowledge,
Fellow
Institute of School Business Leadership (ISBL) (Invited))
Klare Rufo
Primary Trust Advisor
The Archdiocese of Liverpool Primary School Improvement Trust (Invited)
Rick Cowell
CEO
Association of Network Managers in Education (ANME) (Invited)
Andy Mellor
National Immediate Past President
NAHT,
Former Headteacher
St Nicholas C of E Primary School (Confirmed)
Matthew Wicks
Outreach Consultant
Beyond Autism (Confirmed)
Rachel Younger
Chair
NAHT SBL sector council,
School Business Leader
St Nicholas C of E Primary School (Confirmed)
Tom Able-Green
UK & I Education Solutions Manager
Academia (Invited)
Alan Blount
Headteacher
Newstead Wood School (Invited)
Mark Vickers
Chief Executive
Olive Academies (Confirmed)
Annabel Bates
Director of Academies
Olive Academies (Confirmed)
Russell Hobby
CEO
Teach First (Confirmed)
Sue Birchall
School Business Leader
The Malling School (Confirmed)
Steve Baker
Executive Headteacher
Kilgarth School (Invited)
Marc Lowther
Business Development Executive
Calvert Trust (Invited)
Bukky Yusuf
Senior Leader
Edith Kay School (Confirmed)
Dr Robin Bevan
Headteacher
Southend High School for Boys (Invited)
Jules Daulby
National Leader
WomenEd (Invited)
Clare Collins
Head of Consultancy
National Governance Association (Invited)
Lyndsay Bawden
Trust Wide Subject Lead
David Ross Education Trust (Invited)
Jonathan Simons
Director
Public First (Invited)
Luke Craig
ICT Lead
Britannia Village Primary School (Confirmed)
Rob Rodney
EdTech and Digital Skills Unit
Department for Education (Invited)
Emma Hollis
Executive Director
NASBTT (Confirmed)
Helen Hanlon
Teacher
Leyton Sixth Form College (Invited)
John Blake
Curriculum Research and Design Lead
Ark
Natasha Plaister
Statistician
FFT Education Datalab (Invited)
Prof Brahm Norwich
Professor of Educational Psychology and Special Needs Education
University of Exeter (Invited)
Lynne Fox
Headteacher
Bramhall High School (Invited)
Michelle Haywood
Head of ResearchSEND
University of Wolverhampton (Invited)
Jonathan Haslam
Director
Institute for Effective Education (Invited)
Dominic Liechti
Director – Worldwide Education Strategy
Apple (Invited)
Judith Hicks
Head of Inspiring Governance
National Governance Association (Invited)
Carl Fagan
Funding Policy Unit
Department for Education (Confirmed)
Bernadett Rankasz
Head of Early Years
BeyondAutism (Confirmed)
Fiona Cowan
Headteacher
Bolsover Infant & Nursery School (Confirmed)
Derek Peaple
Headteacher
Park House School (Invited)
Kelly Mckay
Education and CPD Consultant
Best Practice Network (Invited)
Joanna Bailey
Principal
Stockton Sixth Form College,
Member, Education Advisory Group
The Sutton Trust (Invited)
Dan Morrow
CEO
Woodland Academy Trust
Matthew Barrow
Policy Lead, Schools' Use of Apprenticeships Team
Department for Education (Invited)
Dr Tom Perry
Lecturer in the School of Education
University of Birmingham (Invited)
Leanne Charlery-Francis
Teacher of Health and Social Care
Leyton Sixth Form College (Invited)
Stella Pearson
Deputy Director, T Level Delivery
Department for Education (Invited)
Jane Davies
School Commercial Team
Department for Education (Invited)
Dr Janet Lord
Faculty Head of Education
Manchester Metropolitan University (Confirmed)
Jonathan Clucas
Headteacher
Layton Primary School (Invited)
Jon Needham
National Safeguarding Lead
Oasis Community Learning (Confirmed)
Mrunal Sisodia
Co-Chair
National Network of Parent Carer Forums (NNPCF) (Invited)
Vince Jubb
CDC, Communications and Stakeholder Manager
Department for Education (Invited)
Peter Barrett
Honorary Research Fellow (Department of Education)
Oxford University,
Emeritus Professor
University of Salford
Gavin Monument
Better Financial Reporting Programme
Department for Education (Invited)
Gemma Donnelly
Head of the Local Authority Funding Policy Team and Stakeholder Engagement Team
Education & Skills Funding Agency (Invited))
Trish Hicken
ECLIPS Specialist Speech and Language Teaching Team Leader
Lincolnshire County Council (Invited)
Ron Lev
Founder
Gold Model (Confirmed)
Ruby Grey
Headteacher
Woodland View Primary School,
Founder
Entwine Education (Invited)
Janet Carroll
Curriculum Adviser
Cornerstones (Confirmed)
Prof Stephen Gorard
Professor of Education and Public Policy
Durham University (Invited)
Andy Humphreys
Head of Academies Data Team, Quality Data Delivery Unit
Education & Skills Funding Agency (Invited)
Debate Mate
Beverley Annables
Computing Implementation Lead, STEM in Education
Department for Education (Invited)
Professor John Jerrim
FFT Education Datalab
UCL Institute of Education, (Invited)
Senior Representative
Senior Representative
LoactED (Confirmed)
Miranda Cochrane
Director Of Communications
British Chambers of Commerce (Invited)
Marianne Blake
Headteacher
Oxford Spires Academy Trust (Invited)
Simon Laheny
Headteacher
Furness Academy (Invited)
Gemma Payne
EdTech and Digital Skills Unit
Department for Education (Invited)
Sofia Costa
EdTech and Digital Skills Unit
Department for Education (Invited)
Senior Representative
Senior representative
Portakabin (Confirmed)

Pin It on Pinterest